Примітки до річної фінансової звітності за 2012 рік
I. Інформація про організацію і її діяльність. 2
I.1. Основні відомості про Товариство. 2
I.2. Опис характеру операцій підприємства і його основних видів діяльності 3
Зовнішнє середовище діяльності підприємства. 4
I.3. Корпоративне управління Підприємства. 4
Дивідендна політика. 4
II. Концептуальна основа фінансової звітності 5
III. Дата переходу на міжнародні стандарти. 5
IV. Основні принципи бухгалтерського обліку (облікова політика). 5
IV.1. Основні засоби, інвестиційна нерухомість. 5
IV.2. Нематеріальні активи. 6
IV.3. Оренда. 6
IV.4. Інвестиції в асоційовані компанії 7
IV.5. Запаси. 7
IV.6. Класифікація фінансових активів. 7
IV.7. Визнання і оцінка фінансових інструментів. 7
IV.8. Дебіторська заборгованість. 7
IV.9. Векселя. 8
IV.10. Грошові засоби та їх еквіваленти. 8
IV.11. Акціонерний капітал. 8
IV.12. ПДВ, Податок на прибуток. 8
IV.13. Позикові кошти та інші фінансові зобов’язання. 9
IV.14. Кредиторська заборгованість за основною діяльності та інша кредиторська заборгованість. 9
IV.15. Визнання доходів та витрат. 9
IV.16. Фінансові доходи і витрати. 9
V. Розкриття інформації за видами активів, зобов’язань, власного капіталу. 9
VI. Розкриття інформації про прибутки та збитки. 15
VII. Розкриття інформації про рух грошових коштів. 17
VIII. Розкриття інформації про зміни у власному капіталі 17
IX. Оцінка. 18
X. Валюта звітності 18
XI. Інформація по сегментам.. 18
XII. Прийняття нових або переглянутих стандартів. 18
XIII. Розрахунки та операції з пов’язаними сторонами. 19
XIV. Узгодження статей Звіту про фінансовий стан (балансу) та загального сукупного прибутку. 19
XV. Події після дати Балансу. 27
XVI. Безперервність діяльності 27
I. Інформація про організацію і її діяльність
I.1. Основні відомості про Товариство
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НЕРУХОМІСТЬ СТОЛИЦІ» у зв’язку з приведенням своєї діяльності у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI, змінило своє найменування із Відкритого акціонерного товариства «Нерухомість столиці».
Відкрите акціонерне товариство «Нерухомість столиці», в яке перейменоване Відкрите акціонерне товариство «Торговий дім «Омікс», зареєстроване 31 травня 2000 року Залізничною районною адміністрацією м. Києва за № 7483 (ідентифікаційний код 30965299), створене шляхом виділу в результаті реорганізації Відкритого акціонерного товариства «Укрводпроект», зареєстрованого Залізничною районною адміністрацією м. Києва за № 5845 02 червня 1997 року (ідентифікаційний код 01035101) у відповідності з Законом України «Про господарські товариства» та Рішенням Загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Укрводпроект» від 03 грудня 1999 року, та є його правонаступником у відповідній частині майнових прав та обов¢язків, визначених згідно з розподільчим балансом, затвердженим відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Укрводпроект» від 3 грудня 1999 року.
Також, відповідно до Рішення Загальних зборів акціонерів Товариства від 16 травня 2001 року (Протокол № 3), Рішення Загальних зборів учасників ТОВ «Авекс» від 16 травня 2001року (Протокол № 3), та Договору про проведення реорганізації шляхом приєднання від 16 жовтня 2001 року, Товариство також є правонаступником всіх прав та обов’язків Товариства з обмеженою відповідальністю «Авекс», перереєстрованого Печерською районною адміністрацією м. Києва 26 червня 1998 року, про що зроблено запис в книзі обліку реєстрації за № 20925 (ідентифікаційний код 25387951).
Товариство в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про акціонерні товариства», Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими законодавчими актами України та цим Статутом.
Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців: 09.02.2001 р. № 1 073 120 0000 001079
Ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій 30965299.
Види діяльності за КВЕД: 68.20 – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 41.20 – будівництво житлових і нежитлових будівель; 46.73 – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 – неспеціалізована оптова торгівля; 68.10 – купівля та продаж власного нерухомого майна.
Місцезнаходження товариства: 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45.
ПАТ “Нерухомість столиці” має Свідоцтво Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 302/1/10 (дата реєстрації 02.06.2010 р, дата видачі 31.03.2011 р.), яке засвідчує, що випуск простих іменних акцій у бездокументарній формі у кількості 103 037 100 (сто три мільйони тридцять сім тисяч сто) штук номінальною вартістю 0,25 грн. на загальну суму 25 759 275 (двадцять п’ять мільйонів сімсот п’ятдесят дев’ять тисяч двісті сімдесят п’ять) гривень унесено до Загального реєстру випуску цінних паперів.
I.2. Опис характеру операцій підприємства і його основних видів діяльності
ПАТ «Нерухомість столиці» («НЕСТ») розпочало діяльність у 2001 році, придбавши та реконструювавши декілька комерційних будівель у центральній частині Києва за адресами вул. Митрополита Василя Липківського, 45(вул.. Урицького, 45), Димитрова, 14а і 14б, Інститутська, 28.
В будівлях були проведені якісні ремонти, встановлене сучасне технічне обладнання, здійснене зручне перепланування офісів.
Основний напрямок діяльності Публічного акціонерного товариства «Нерухомість столиці» — це надання в оренду й експлуатацію власного нерухомого майна (оренда офісів). В управлінні компанії знаходиться 17990,6 кв.м. офісних площ в м. Києві:
Бізнес-центр, вул. Інститутська, 28- площа 2772,9 кв.м.
Бізнес-центр, вул. Димитрова, 14А- площа 605,2 кв.м.
Бізнес-центр, вул. Димитрова, 14Б — площа 625,5 кв.м.
Бізнес-центр, вул. Митрополита Василя Липківського, 45- площа 13987 кв.м.
Сучасні офіси в бізнес-центрах «НЕСТ» відповідають всім критеріям, які висуваються до громадських будівель. Компанія докладає максимум зусиль для того, щоб надавати офіси, які сприятимуть ефективній і успішній роботі орендарів. Бізнес-центри компанії «НЕСТ» є одними з найзатребуваніших на київському ринку оренди офісних приміщень.
Основні принципи роботи Підприємства: професіоналізм, оперативність, надійність, відкритість, довгострокове партнерство, індивідуальний підхід до кожного клієнта та гарантія виконання взятих на себе зобов’язань.
Об’єкти офісної нерухомості забезпечують орендарів всіма необхідними умовами для успішної, ефективної, спокійної, безпроблемної роботи. Бізнес-центри знаходяться в престижних районах столиці, поблизу транспортних магістралей, мають місця для паркування автотранспорту, приміщення охороняються. Компанія ПАТ «Нерухомість столиці» сприяє успішному розвитку бізнесу своїх орендарів, надаючи їм сучасні офіси і тим самим підвищуючи їх престиж.
Щоденну безперебійну роботу бізнес-центрів забезпечують більше 70 співробітників «НЕСТ». Крім того, укладені договори з кращими міжнародними та українськими компанії щодо управління будівлями та обслуговування інженерних мереж. Охорону бізнес-центрів забезпечують професійні охоронні агентства. Зокрема, в будівлях налагоджена зручна і надійна контрольно-пропускна система, ведеться відеоспостереження, встановлені датчики руху тощо.
Для власників Товариства управління нерухомістю означає отримання максимального прибутку від об’єкта нерухомості при мінімальних капітальних витратах. Це передбачає грамотну технічну експлуатацію будівель, мінімізацію витрат на їх утримання, підбір солідних орендарів. Для орендаря взаємодія з керуючою компанією означає максимальну комфортабельність орендованих площ, оптимальний склад орендарів, найсучасніше технічне оснащення приміщень і рішення всіх проблем з комунальними службами.
Завдяки комплексному і професійному підходу до ведення бізнесу з надання в оренду офісних приміщень, компанія «НЕСТ» більше 10 років залишається одним з лідерів ринку.
Зовнішнє середовище діяльності підприємства
В Україні спостерігаються деякі явища, характерні для економіки, що розвивається, включаючи відносно високу інфляцію і високі відсоткові ставки. Глобальна фінансова криза зробила відчутний вплив на економіку України. Фінансова ситуація у фінансовому та корпоративному секторах України значно погіршилася з середини 2008 року. Починаючи з 2010 року, в Україні спостерігалося помірне відновлення економічного зростання, яке супроводжувалося поступовим зростанням доходів населення, зниженням ставок рефінансування, стабілізацією обмінного курсу української гривні по відношенню до основних іноземних валют, а також зростанням ліквідності банківського сектора. Податкове, валютне та митне законодавство України може тлумачитися по-різному й часто змінюється. Подальший економічний розвиток України в значній мірі залежить від ефективності економічних, фінансових і монетарних заходів, що вживаються урядом, а також від змін у податковій, юридичній, законодавчої і політичної сферах.
Керівництво не може передбачити всі тенденції, які могли б вплинути на економіку України, а також те, який вплив (при наявності такого) вони можуть мати на фінансове положення Підприємства. Керівництво впевнене, що в поточній ситуації воно вживає всі необхідні заходи для забезпечення стабільності та подальшого розвитку Підприємства.
I.3. Корпоративне управління Підприємства
Акціонерами Підприємства є:
394 (триста дев’яносто чотири) акціонери — фізичні особи, які володіють 102 776 144 простими іменними акціями, що становить 99,7468 % Статутного капіталу Товариства;
5 (п’ять) акціонерів — юридичні особи — резиденти України, які володіють 260 956 простими іменними акціями, що становить 0,2532 % Статутного капіталу Товариства.
Органами управління Товариства є: Загальні збори Товариства, Наглядова рада та Генеральний директор. Вищим органом управління є вищим органом Товариства. Наглядова рада є органом Товариства, що здійснює захист прав акціонерів, і в межах компетенції, контролює та регулює діяльність Виконавчого органу. Генеральний директор є одноосібним виконавчим органом Товариства, який здійснює управління його поточною діяльністю. Генеральний директор одноосібно, на свій розсуд та під власну відповідальність ухвалює рішення щодо питань, які складають його компетенцію, є підзвітним Загальним зборам і Наглядовій раді Товариства та організовує виконання їх рішень.. Ревізійна комісія є колегіальним органом Товариства, який здійснює контроль його фінансово-господарської діяльності від імені акціонерів.
Така структура забезпечує ефективну і прозору систему управління й володіння корпоративною власністю, створює механізми прийняття стратегічних рішень, підвищує конкуренто здатність і акціонерну вартість Підприємства.
Дивідендна політика
Дивідендна політика Підприємства ґрунтується на дотриманні балансу між необхідністю інвестувати в подальший розвиток та дотриманням права акціонерів на участь в чистому прибутку Підприємства, такий підхід є визначальним фактором довгострокового зростання акціонерної вартості Підприємства.
II. Концептуальна основа фінансової звітності
Основою надання фінансової звітності є чинні Міжнародні стандарти фінансової звітності (надалі – МСФЗ), Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (надалі – МСБО). Ця фінансова звітність підготовлена на основі історичної собівартості.
III. Дата переходу на міжнародні стандарти
Суб’єкт господарювання вперше застосовує Міжнародні стандарти фінансової звітності за підсумками 2012 року, тому датою переходу на Міжнародні стандарти фінансової звітності є 1 січня 2011 року. Останні звіти, складені згідно з Національними стандартами бухгалтерського обліку, було подано за рік, що завершився 31 грудня 2011 року.
Для відповідності МСФЗ1 п. 21, фінансова звітність підприємства, уперше підготовлена по МСФЗ, включає, три звіти про фінансове положення, два звіти про сукупний прибуток, два звіти про рух грошових коштів, два звіти про зміни в капіталі, і відповідні примітки, включаючи порівняльну інформацію.
При підготовці звітності по МСФЗ застосовувалися наступні процедури по трансформації звітності : деталізація залишків, рекласифікація залишків, переоцінка залишків.
IV. Основні принципи бухгалтерського обліку (облікова політика)
IV.1. Основні засоби, інвестиційна нерухомість
Щодо усіх груп основних засобів підприємство дотримується єдиної політики визначення балансової вартості та методів нарахування амортизації.
Основні засоби оцінюються та відображаються у фінансовому обліку за первісною вартістю, яка складається із фактичних витрат на придбання і приведення їх у стан, придатний для використання та збільшується на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), якщо це призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта, за вирахуванням зносу.
Після первісного визнання об’єкта основних засобів, як активу, його подальший облік здійснюється за первісною вартістю (собівартістю) з вирахуванням накопиченої амортизації та накопичених збитків від зменшення корисності.
Підприємство здійснює переоцінку об’єкту основних засобів, якщо залишкова вартість суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату складання балансу.
Приріст вартості від переоцінки відображається у звіті про сукупні прибутки та збитки, за винятком сум попереднього зменшення вартості даного активу, визнаного у Звіті про фінансовий результат. У такому випадку сума збільшення вартості активу відноситься на фінансовий результат. Зменшення вартості активу в результаті переоцінки визнається у Звіті про фінансовий результат, за винятком заліку такого зменшення проти попереднього приросту вартості за тим самим активом, визнаним у складі резерву переоцінки основних засобів.
Резерв переоцінки переноситься до нерозподіленого прибутку при виведенні активу з експлуатації у разі його вибуття/реалізації.
Амортизація основних засобів нараховується прямолінійним методом протягом строку корисного використання об’єкта. Нарахування амортизації на малоцінні необоротні матеріальні активи здійснюється у розмірі 100% їх первісної вартості при передачі об’єктів в експлуатацію.
Залишкова вартість та строк корисного використання необоротного активу переглядаються один раз в кінці кожного звітного року, і, якщо очікування відрізняються від попередніх оцінок, зміни відображаються в обліку як зміна в обліковій оцінці відповідно до МСФЗ (IAS) 8 «Облікова політика , зміни в облікових оцінках та помилки.»
Витрати на проведення ремонту основних засобів капіталізуються якщо в результаті проведеного ремонту очікувані вигоди від об’єкта основних засобів виросли. Якщо такого результату немає, то вся сума ремонтних витрат враховується у складі витрат того звітного періоду, в якому був понесений такий ремонт.
Незавершене будівництво являє собою вартість основних засобів, будівництво яких ще не завершено, включаючи аванси, видані постачальником. Амортизація цих активів не нараховується до моменту їх введення в експлуатацію.
До інвестиційної нерухомості Підприємство відносить будівлі, приміщення або частини будівель, утримувані з метою отримання орендних платежів, а не для використання у наданні послуг чи для адміністративних цілей або продажу в звичайному ході діяльності. Якщо будівлі включають одну частку, яка утримується з метою отримання орендної плати та другу частку для використання у процесі діяльності Підприємства або для адміністративних цілей, в бухгалтерському обліку такі частини об’єкту нерухомості оцінюються та відображаються окремо. Якщо частка будівлі, що використовується для адміністративних цілей не значна та не може бути продана окремо, то в бухгалтерському обліку такий об’єкт нерухомості відображається як один об’єкт інвестиційної нерухомості. Інвестиційна нерухомість первісно оцінюється за собівартістю. Оцінка після визнання здійснюється на основі моделі обліку за фактичними витратами. Як тільки підприємство зможе надійно виміряти справедливу вартість інвестиційного майна, яке раніше вимірювалося за фактичними витратами, воно буде вимірювати таке майно за справедливою вартістю і відповідним чином відображати у фінансовій звітності.
IV.2. Нематеріальні активи
Нематеріальний актив — немонетарний актив, що ідентифікується та не має фізичної форми.
Первісно нематеріальний актив визнається за собівартістю. Строк корисної експлуатації нематеріальних активів та їх ліквідаційна вартість визначається Товариством у момент визнання їх активом. Накопичення амортизації на нематеріальні активи здійснюється прямолінійним методом кожного місяця.
Нематеріальні активи обліковуються за первісною вартістю за вирахуванням накопиченої амортизації та збитків від знецінення при їх наявності. У разі знецінення нематеріальних активів, їх балансова вартість зменшується до рівня корисної вартості або справедливої вартості за вирахуванням витрат на продаж, в залежності від того, яка з них вища.
IV.3. Оренда
Оренда, при якій значна частина ризиків і вигод володіння залишається у орендодавця, відноситься до категорії операційної оренди. Платежі, здійснені в рамках операційної оренди (за вирахуванням будь-яких отриманих від орендодавця пільг), відносяться на фінансовий результат рівномірно протягом терміну оренди. Підприємство орендує деякі основні засоби. Оренда основних засобів, при якій, в основному,всі ризики та вигоди, пов’язані з володінням, передається Підприємству, відноситься до категорії фінансового лізингу. Активи, орендовані на умовах фінансового лізингу, капіталізуються з моменту початку лізингу за справедливою вартістю орендованого майна або за поточною вартістю мінімальних орендних платежів залежно від того, яка з них менше.
Кожен лізинговий платіж частково відноситься на погашення зобов’язання, а частково — на фінансові витрати. Відповідні орендні організації, за вирахуванням фінансових витрат, включаються до складу іншої довгострокової кредиторської заборгованості. Процентний елемент фінансових витрат відноситься на фінансовий результат на протязі строку лізингу з метою отримання постійної періодичної процентної ставки від решти суми зобов’язання за кожний період. Основні кошти, придбані за договором фінансового лізингу, амортизуються протягом терміну їх експлуатації або строку лізингу залежно від того,який з них менше.
IV.4. Інвестиції в асоційовані компанії
Асоційовані компанії — це всі підприємства, на діяльність яких Підприємство має істотний вплив, але не контролює їх. Як правило, така ситуація передбачає володіння від 20% до 50% прав голосу. Інвестиції в асоційовані компанії обліковуються за методом участі в капіталі та визнаються спочатку за первісною вартістю.
IV.5. Запаси
Товарно-матеріальні запаси враховуються за найменшою з вартостей — первісної вартості або чистою вартістю реалізації. Вартість товарно-матеріальних запасів визначається за цінами перших покупок (метод ФІФО) для сировини і запасних частин. Вартість незавершеного виробництва включає вартість сировини, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати і відповідні виробничі накладні витрати, розподілені на підставі нормальної виробничої потужності, але не включає витрат за позиковими коштами. Чиста вартість реалізації являє собою розрахункову ціну реалізації запасів в ході господарської діяльності за виключенням витрат на доведення запасів до завершеного стану і витрат на збут.
IV.6. Класифікація фінансових активів
Підприємство класифікує свої фінансові активи по наступним категоріям оцінки: (a) кредити та дебіторська заборгованість; (б) фінансові активи, наявні для продажу. Кредити та дебіторська заборгованість включають фінансову дебіторську заборгованість, яка виникає, коли Підприємство надає грошові кошти, товари чи послуги безпосередньо дебітору, крім дебіторської заборгованості, яка створюється з наміром продажу відразу або протягом короткого проміжку часу, або дебіторської заборгованості, яка котирується на відкритому ринку. Кредити та дебіторська заборгованість включають в себе переважно кредити, дебіторську заборгованість за основною діяльності та іншу дебіторську заборгованість, включаючи придбані кредити та векселі. Всі інші фінансові активи включені в категорію наявних для продажу.
IV.7. Визнання і оцінка фінансових інструментів
Первісне визнання фінансових інструментів. Основні фінансові інструменти Підприємства можуть бути представлені інвестиціями, наявними для продажу, кредитами і позиками, грошовими коштами та їх еквівалентами і короткостроковими депозитами.
Справедливою вартістю фінансових активів та зобов’язань терміном менше одного року вважається їх номінальна вартість за вирахуванням розрахункових коригувань по кредиту. Справедлива вартість фінансових зобов’язань розраховується шляхом дисконтування майбутніх грошових потоків по договору за поточною ринковою відсотковою ставкою для аналогічних фінансових інструментів. Прибуток і збитки від зміни справедливої вартості активів, наявних для продажу, визнаються безпосередньо у складі капіталу.
При оцінці справедливої вартості фінансових інструментів Підприємство використовує різні методи оцінки та припущення, засновані на ринкових умовах, існуючих на звітну дату.
IV.8. Дебіторська заборгованість
Дебіторська заборгованість визнається як фінансові активи та первісно оцінюється за справедливою вартістю. Після первісного визнання дебіторська заборгованість, на яку не нараховуються відсотки, оцінюється за амортизованою собівартістю, із застосуванням методу ефективного відсотка. Якщо є об’єктивне свідчення того, що відбувся збиток від зменшення корисності, балансова вартість активу зменшується на суму таких збитків із застосуванням рахунку резервів.
Резерв на покриття збитків від зменшення корисності визначається як різниця між балансовою вартістю та теперішньою вартістю очікуваних майбутніх грошових потоків. Визначення суми резерву на покриття збитків від зменшення корисності відбувається на основі аналізу дебіторів та відображає суму, яка, на думку керівництва, достатня для покриття понесених збитків. Для фінансових активів, які є істотними, резерви створюються на основі індивідуальної оцінки окремих дебіторів. Фактори, які підприємство розглядає при визначенні того, чи є у нього об’єктивні свідчення наявності збитків від зменшення корисності, включають інформацію про тенденції непогашення заборгованості у строк, ліквідність, платоспроможність боржника.
Сума збитків визнається у прибутку чи збитку. У разі неможливості повернення дебіторської заборгованості вона списується за рахунок створеного резерву на покриття збитків від зменшення корисності.
Передоплата. Передоплата враховується по початковій вартості за мінусом резерву на знецінення. Передоплата відноситься до категорії довгострокової, коли товари або послуги, за які здійснено передоплату, будуть отримані через один рік або пізніше, або коли передоплата відноситься до активу, який після первісного визнання буде віднесений до категорії необоротних активів. Передоплата за придбання активів переноситься на балансову вартість активу, коли Товариство отримало контроль над ним. Інша передоплата списується на фінансовий результат при отриманні товарів і послуг, до яких відноситься передоплата. Якщо має свідчення того, що активи, товари або послуги, до яких відноситься передоплата, не будуть отримані, балансова вартість передоплати зменшується, а відповідний збиток від знецінення відноситься на фінансовий результат.
IV.9. Векселя
Розрахунок за деякими операціями може відбуватися за допомогою векселів, які представляють собою договірні боргові інструменти. Закупівлі, розрахунок за якими проводиться векселями, визнаються по розрахованій керівництвом справедливій вартості, яка буде отримана або передана при таких розрахунках. Справедлива вартість визначається на підставі наявної ринкової інформації. Резерв під знецінення векселів створюється у випадках, коли існує об’єктивне свідчення того, що Товариство не зможе отримати повну суму заборгованості відповідно до початкових умов.
IV.10. Грошові засоби та їх еквіваленти
Грошові кошти та їх еквіваленти включають грошів касі, грошові кошти на банківських рахунках до запитання та інші короткострокові високоліквідні інвестиції з початковим строком розміщення до трьох місяців. Грошові кошти та їх еквіваленти обліковуються за амортизованою вартістю з використанням методу ефективної процентної ставки. Суми, використання яких обмежене, виключені зі складу грошових коштів та їх еквівалентів для цілей підготовки звіту про рух грошових коштів. Суми, обмеження щодо яких не дозволяють обміняти їх або використовувати для розрахунку за зобов’язаннями протягом, щонайменше, дванадцяти місяців після звітної дати, включені до складу інших необоротних активів.
IV.11. Акціонерний капітал
Внески в статутний капітал визнаються за історичною вартістю. Емісійний дохід виникає при перевищенні суми внесених коштів над номінальною вартістю випущених акцій.
IV.12. ПДВ, Податок на прибуток
Витрати з податку на прибуток включають податок, розрахований у відповідності до чинного законодавства України, з урахуванням суттєвих тимчасових різниць, які були компенсовані або виникли у звітному періоді.
ПДВ стягується за ставкою 20% при продажу на внутрішньому ринку та імпорті товарів на територію країни. Зобов’язання платника податків за ПДВ дорівнює загальній сумі ПДВ, акумульованої за звітний період, і виникає на дату відвантаження товарів клієнтові або на дату отримання оплати від клієнта, в залежності від того, що відбувається раніше. Кредит з ПДВ — це сума, на яку платник має право зменшити свої зобов’язання з ПДВ за звітний період. Право на кредит з ПДВ виникає в момент оплати постачальнику або в момент отримання товарів, в залежності від того, що проходить раніше. У тих випадках, коли під знецінення дебіторської заборгованості був створений резерв, збиток від знецінення враховується по валової сумі заборгованості, включаючи ПДВ.
IV.13. Позикові кошти та інші фінансові зобов’язання
Позикові кошти та інші фінансових зобов’язання первісно визнаються за справедливою вартістю за вирахуванням понесених витрат на проведення операції. Надалі позикові кошти обліковуються за амортизованою вартістю з використанням методу ефективної процентної ставки.
IV.14. Кредиторська заборгованість за основною діяльності та інша кредиторська заборгованість
Зобов’язаннями визнається заборгованість підприємства іншим юридичним або фізичним особам, що виникла внаслідок минулих господарських операцій, погашення якої у майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства та його економічних вигід.
Принцип первісного визнання і оцінки кредиторської заборгованості за основною діяльністю та іншої кредиторської заборгованості відповідає принципу первісного визнання та оцінки фінансових інструментів.
IV.15. Визнання доходів та витрат.
Доходи та витрати визнаються за методом нарахування. Витрати, понесені у зв’язку з отриманням доходу, визнаються у тому ж періоді, що й відповідні доходи. Виручка від продажу товарів визнається в момент передачі ризиків і вигод від володіння товарами.
Собівартість реалізованої продукції складається з ціни придбання, витрат на транспортування, комісій за договорами поставки та інших відповідних витрат.
IV.16. Фінансові доходи і витрати
Фінансові доходи і витрати включають в себе процентні витрати за позиковими коштами, процентний дохід від вкладених засобів, дохід від виникнення фінансових інструментів, а також прибуток і збитки від курсових різниць. Витрати за позиковими коштами, які належать до активів, для створення яких потрібно значний період часу, капіталізуються в складі вартості таких активів. Всі інші процентні та інші витрати за позиковими коштами відносяться на витрати з використанням ефективної процентної ставки. Процентні доходи визнаються по мірі нарахування з урахуванням ефективної прибутковості активу.
V. Розкриття інформації за видами активів, зобов’язань, власного капіталу
Поточні активи класифіковані як активи призначені для використання у виробництві або для реалізації протягом операційного циклу та не більше 12 місяців з дати балансу. Всі активи, крім поточних, визнані непоточними.
Основні засоби
Враховуючи ретельний підхід до оцінки первісної вартості основних засобів та інвестиційної нерухомості, документальне підтвердження облікових даних, враховуючи, що вартість дотримання вимог МСФЗ щодо використання незалежних оцінювачів при визначенні справедливої вартості активу на дату переходу на МСФО імовірно перевищує вигоди користувачів фінансової звітності від цього, нами прийнято рішення не здійснювати коригування вартості основних засобів та інвестиційної нерухомості, а також відповідних амортизаційних відрахувань.
Можливість проведення незалежної оцінки справедливої вартості об’єктів основних засобів та інвестиційної нерухомості у наступному фінансовому році розглядається управлінським персоналом.
На думку управлінського персоналу у 2012 р. залишкова вартість (передбачувана) основних засобів суттєво не відрізнялася від справедливої вартості.
Балансова вартість по видам основних засобів визначена як різниця між їх первісною вартістю та нарахованою амортизацією і наведена у таблиці (тис. грн.)
Основні засоби за видами |
31.12.2011 |
31.12.2012 |
Споруди, передавальні пристрої | ||
Первісна вартість |
183 |
195 |
Знос |
79 |
83 |
Остаточна вартість на дату балансу |
104 |
112 |
Машини та обладнання | ||
Первісна вартість |
2 570 |
2 926 |
Знос |
2 168 |
2 671 |
Остаточна вартість на дату балансу |
402 |
255 |
Транспортні засоби |
|
|
Первісна вартість |
205 |
205 |
Знос |
146 |
155 |
Остаточна вартість на дату балансу |
59 |
50 |
Інструменти, приладдя, інвентар та інші |
|
|
Первісна вартість |
1 113 |
1 084 |
Знос |
1 021 |
937 |
Остаточна вартість на дату балансу |
92 |
147 |
Інші основні засоби | ||
Первісна вартість |
633 |
449 |
Знос |
226 |
253 |
Остаточна вартість на дату балансу |
407 |
196 |
ОСНОВНІ ЗАСОБИ — ВСЬОГО |
|
|
Первісна вартість |
4 704 |
4 859 |
Знос |
3 640 |
4 099 |
Остаточна вартість на дату балансу |
1 064 |
760 |
Приріст (зменшення) балансової вартості за рік |
|
— 304 |
Коефіцієнт зношуваності основних засобів |
0,8 |
0,8 |
Інвестиційна нерухомість
Нежитлові приміщення, передані в оперативну оренду, загальною площею 17 990,6 кв.м. обліковуються підприємством як інвестиційна нерухомість в сумі 85 930 тис.грн., первісна вартість складає 92 998 тис.грн., знос складає 7 068 тис.грн.
Інвестиційна нерухомість первісно була оцінена за собівартістю. Оцінка після визнання здійснюється на основі моделі обліку за фактичними витратами, яка забезпечує доречне представлення інформації.
Амортизація нараховується прямолінійним методом протягом строку корисного використання об’єкта. Залишкова вартість та строк корисного використання об’єктів інвестиційної нерухомості переглядаються один раз в кінці кожного звітного року. Зменшення корисності у 2012 році та у 2011 році, що є свідченням можливої втрати економічної вигоди, не визнано.
На думку управлінського персоналу залишкова вартість інвестиційної нерухомості суттєво не відрізняється від справедливої вартості. Така думка ґрунтується на висновках про ринкову вартість майна, яке утримується з метою одержання орендних платежів, зроблених суб’єктами оціночної діяльності після вивчення технічної документації, після проведення натурного огляду, отримання даних і консультацій зі спеціалістами по технічному стану об’єктів, з використанням методик, затверджених законодавством України у 2011 році. Оцінка майна суб’єктами оціночної діяльності зроблена для 22% площ, переданих в оренду.
Інвестиційна нерухомість |
Загальна площа |
% площ, переданих в оренду |
Частина головного корпусу будівлі за адресою: м.Київ, вул.Василя Липського, буд.45 |
13987 кв.м. |
87,45 |
Нежитловий будинок за адресою: м.Київ, вул. Димитрова 14-А |
605,2 кв.м. |
100 |
Нежитловий будинок за адресою: м.Київ, вул. Димитрова 14-Б |
625,5 кв.м. |
71,12 |
Нежитловий будинок за адресою: м.Київ, вул. Інститутська 28 |
2772,9 кв.м. |
100 |
Всього офісних площ |
17990,6 |
Станом на 31.12.2012 р. капітальні інвестиції по проекту на вул. Михайлівська 12, який в подальшому планується використовувати для здачі в оренду, включають вартість майнових прав, містобудівну та дозвільну документацію під майбутню забудову, вартість проектних робіт на загальну суму 44 467 тис.грн. Капітальні інвестиції відповідають критеріям визнання та у процесі переходу на МСФЗ перекласифіковані і відображаються у звітності окремою групою у складі інвестиційної нерухомості. Капітальні інвестиції обліковуються у фінансовій звітності за фактичними витратами.
Як тільки підприємство зможе надійно виміряти справедливу вартість інвестиційного майна, що знаходиться в процесі будівництва, яке раніше вимірювалося за фактичними витратами, воно буде вимірювати таке майно за справедливою вартістю і відповідним чином відображати у фінансовій звітності. Передбачається, що буде можливо надійно оцінити справедливу вартість, як тільки будівництво буде завершено.
При МСФЗ трансформації капітальні аванси на суму 85 тис.грн. були виключені із складу оборотних активів (дебіторська заборгованість за виданими авансами) і передислоковані до складу необоротних активів.
31.12.2011 |
31.12.2012 (тис. грн) |
||
Залишкова вартість інвестиційної нерухомості |
85 612 |
85 930 |
|
Первісна вартість інвестиційної нерухомості |
90 764 |
92 998 |
|
Знос інвестиційної нерухомості |
5152 |
7 068 |
Обмежень відносно можливості реалізації інвестиційного майна не має.
Нематеріальні активи
Під час здійснення річної інвентаризації у рамках переходу Підприємства на МСФЗ було переглянуто склад нематеріальних активів, вартість та терміни корисного використання. Нематеріальні активи відображені в фінансовій звітності за первісною (історичною) вартістю за вирахуванням накопиченої амортизації.
Витрати, пов’язані із створенням торгових марок, не підлягають капіталізації і списуються на витрати (первісна вартість 49 тис.грн., накопичена амортизація 100%).
Веб-сайт підприємства в основному носить рекламний характер, не генерує грошові потоки, критерій отримання економічних вигод не виконується, витрати в сумі 67 тис.грн. списуються на витрати.
Управлінським персоналом прийнято рішення припинити визнання як нематеріальних активів ноу-хау, програмного забезпечення, інформаційно-довідкових систем, накопичена амортизація яких складає 100% і критерій отримання економічних вигод для яких не виконується та немає можливості їх продати на загальну суму 3 048 тис.грн.
Програмне забезпечення (первісна вартість 52 тис.грн., накопичена амортизація 29 тис.грн., залишкова вартість 23 тис.грн.), яке не відповідає критерію визнання, вилучено при трансформації зі складу необоротних активів (нематеріальних активів).
Вартість операційних систем і програмних інструментів, контролюючих комп’ютер, включені у вартість комп’ютерів і враховуються у складі основних засобів.
Станом на 31.12.2012 року первісна вартість нематеріальних активів складає 350 тис.грн., накопичена амортизація 292 тис.грн., залишкова вартість 58 тис.грн.
Інвестиції
Довгострокові фінансові інвестиції обліковуються за первісною (історичною) вартістю. Збитки від знецінення цінних паперів не встановлені . Станом на 31.12.2012 р. фінансові інвестиції складають 975 тис.грн.
Фінансові інвестиції |
вартість, тис.грн |
інвестиційні сертифікати пайових венчурних інвестиційних фондів недиверсифікованого виду закритого типу ТОВ «Компанія з управління активами «Капітал Груп» |
764 |
91% акцій ЗАТ «НЕСТ-МЕНЕДЖМЕНТ»(код 32622466) |
211 |
Всього на кінець 2012 року |
975 |
Запаси
Балансова вартість запасів, відображених за чистою вартістю реалізації станом на 31.12.2012 року складає 60 тис.грн., що на 8 тис. грн. менше, ніж станом на 31.12.2011 року. Оцінка вибуття запасів здійснюється за методом ФІФО. Метод оцінки вибуття запасів протягом звітного періоду не змінювався. Протягом 2012 року дооцінка та уцінка запасів не здійснювались.
Продукція, запаси, товари |
вартість, тис.грн |
Сировина і матеріали |
5 |
Паливо |
6 |
Тара і тарні матеріали |
1 |
Будівельні матеріали |
43 |
Запасні частини |
5 |
Разом |
60 |
Дебіторська заборгованість
Дебіторська заборгованість |
31 грудня 2011р., тис. грн. |
31 грудня 2012р., тис. грн. |
Заборгованість за товари, роботи, послуги |
29220 |
27743 |
за строком непогашення до 12 місяців |
29220 |
1698 |
за строком непогашення від 12 до 18 місяців |
0 |
26 449 |
Резерв сумнівних боргів |
0 |
404 |
Інша поточна дебіторська заборгованість |
17148 |
9755 |
Податки до відшкодування і передоплати по податках |
713 |
716 |
Заборгованість за виданими авансами |
586 |
672 |
Всього на кінець року |
47667 |
38886 |
Керівництво визначило резерви на знецінення з урахуванням економічної ситуації і економічних прогнозів станом на кінець звітного періоду.
Резерв на покриття збитків від зменшення корисності визначений як різниця між балансовою вартістю та теперішньою вартістю очікуваних майбутніх грошових потоків. Визначення суми резерву на покриття збитків від зменшення корисності проведено на основі аналізу дебіторів та відображає суму, яка, на думку керівництва, достатня для покриття понесених збитків.
Протягом 2012 р. списання безнадійної дебіторської заборгованості не було. Резерв сумнівних боргів створений у розмірі 404 тис.грн. При створенні резерву під зниження вартості дебіторської заборгованості резервувалася уся сума сумнівної заборгованості, включаючи ПДВ.
Чиста реалізаційна вартість дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги станом на 31.12.2012 р. складає 27 743 тис.грн., за 2012 рік зменшилась на 1 477 тис.грн.
Підприємство очікує погашення цієї заборгованості протягом 2013 року.
Заборгованість за реалізовану нерухомість на суму 5 727 тис.грн., заборгованість за поточними фінансовими позиками на суму 1561 тис.грн. обліковується у складі іншої поточної дебіторської заборгованості.
Грошові кошти
Грошові кошти Підприємства зберігаються на банківських рахунках. Облік грошових коштів і розрахунків здійснюється згідно «Положення про ведення касових операцій у національній валюті», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.
Грошові кошти в національній валюті станом на 31.12.2012 р. становлять 506 тис.грн
Обмеження права підприємства на користування грошовими коштами у 2012 році відсутні.
Інші оборотні активи
Вилучено сальдо субрахунку 643 (155 тис.грн.) із складу інших оборотних активів і одночасно таку ж суму виключено із складу зобов’язань по отриманих авансах
Види забезпечень
Забезпечення на виплату відпусток працівникам у 2011 році становили 1030 тис.грн., нараховано у 2012 році 1244 тис.грн.
Умовні зобов’язання
Підприємство не має підстав для формування резервів під збитки від судових позовів у фінансовій звітності.
На думку керівництва Підприємство сплатило усі податки, тому фінансова звітність не містить резервів під податкові збитки.
Непоточні зобов’язання
Підприємство має непоточні зобов’язання — довгострокові фінансові зобов’язання на загальну суму 62 153 тис.грн.
Підприємство обліковую зобов’язання за договором позики від 23.12.2008 р. від нерезидента на суму 47 958 тис.грн. Процентна ставка за користування коштами є фіксованою та становить 11% річних. Кінцева дата повернення основної суми позики та відсотків – 22 грудня 2015 року. Відповідно до законодавства Головне управління Національного банку України по м.Києву і Київській області зареєструвало договір позики, який передбачає виконання боргових зобов’язань перед нерезидентом за залученою від нього позикою в іноземній валюті.
Станом на 31.12.2012 р. нараховані відсотки становлять14 195 тис.грн.
Процентна ставка за користування коштами відповідає ринковій ставці на аналогічні позики, тому зобов’язання відображені за історичною собівартістю, фінансові зобов’язання не дисконтувалися.
Поточні зобов’язання
Як інші фінансові зобов’язання на суму 70 634 тис.грн. Підприємство обліковую зобов’язання за позиками з терміном повернення у 2013 році на суму 42 218,9 тис.грн. та нараховані відсотки на 28 414,6 тис.грн. Процентна ставка за користування позиковими коштами у середньому становить 10% річних. Процентна ставка за користування коштами відповідає ринковій ставці на аналогічні позики, тому зобов’язання відображені за історичною собівартістю, фінансові зобов’язання не дисконтувалися. Сума нарахованих відсотків за 2012 рік становить 4613 тис.грн., у 2012 році були сплачені відсотки у сумі 2562 тис.грн. Процентна ставка за користування коштами відповідає ринковій ставці на аналогічні позики, зобов’язання відображені за історичною собівартістю.
Інші поточні зобов’язання визнано у сумі 156 тис.грн.
Кредиторська заборгованість
Кредиторська заборгованість постачальникам за товари, роботи, послуги є поточною і станом на 31.12.2012 р. складає 1460 тис.грн.
Списання кредиторської заборгованості перед постачальниками після закінчення терміну позовної давності у 2012 році визнано у сумі 116,7 тис.грн., по інших поточних зобов’язаннях у сумі 15 тис.грн.
Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом (поточними податковими платежами) складає 299 тис.грн., за розрахунками з одержаних авансів 777 тис.грн.
Підприємство немає заборгованості по виплаті заробітної плати працівникам.
VI. Розкриття інформації про прибутки та збитки
Всі статті доходів і витрат, визнані у звітних періодах включено до складу Звіту про прибутки та збитки. За умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, дохід у «Звіті про фінансові результати» відображається в момент надходження активу або погашення зобов’язання, які призводять до збільшення власного капіталу підприємства. За умови, що оцінка витрат може бути достовірно визначена, витрати відображаються у «Звіті про фінансові результати» в момент вибуття активу або збільшення зобов’язання. Витратами визнаються витрати певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Виручка від основної діяльності виникає в результаті угод, що є регулярними для підприємства. Виручка від інших операцій представляє інші види надходжень (від продажу майнових прав, необоротних активів, цінних паперів). Згідно п.34 МСБО 18 «Дохід» виручка від основної діяльності (дохід) оцінюється за справедливою вартістю компенсації, яка отримана або підлягає отриманню. Результати від інших операцій згідно МСБО відображені підприємством шляхом зменшення доходу на суму пов’язаних з ним витрат, що виникають при тій же операції. При вибутті непоточних активів (включаючи інвестиції і операційні активи) прибуток відображається в звітності шляхом вирахування балансової вартості активу і пов’язаних з ним витрат на продаж з надходжень від вибуття.
У звіті про прибутки та збитки суми виручки (доходу) від реалізації, очищені від непрямих податків та вирахувань з доходу, за 2012 рік становлять 25 353 тис.грн., у тому числі:
дохід від оренди нежитлових приміщень становить 20 277 тис.грн.;
дохід від послуг з управління приміщеннями становить 2 527 тис.грн.;
дохід від компенсації комунальних витрат становить 2 516 тис.грн.;
Дохід від реалізації необоротних активів склав 25 908,3 тис.грн., залишкова вартість необоротних активів при списанні становила 23 777 тис.грн., прибуток склав 2 131,7 тис.грн. Інші операційні доходи становлять 161 тис.грн.
У МСФЗ форматі звітності доходи від продажу фінансових інвестицій у сумі 2 708 тис.грн. звернуті з собівартістю цінних паперів на суму 2701 тис.грн. та перенесені до складу фінансових доходів. Як інші фінансові доходи на суму 13 тис.грн. підприємство обліковує отримані відсотки.
Визнані у складі фінансового результату суми орендного доходу від інвестиційного майна становлять за 2011 рік 15 868 тис.грн., за 2012 рік 25 353 тис.грн.,
Собівартість послуг, що були реалізовані протягом звітного періоду визнана на суму 8340 тис.грн.
Адміністративні витрати, пов’язані з утриманням та обслуговуванням підприємства, у 2012 році склали 17230 тис.грн. Витрати на збут —88 тис.грн. Інші операційні витрати — 2100 тис.грн.
Склад операційних витрат за елементами наведено у таблиці:
|
|
|||
Елементи операційних витрат (тис.грн.) |
1 січня 2012 |
31 грудня 2012 |
||
Матеріальні затрати |
1 868 |
2 794 |
||
Витрати на оплату праці |
11 766 |
11 765 |
||
Відрахування на соціальні заходи |
2 508 |
3 170 |
||
Амортизація |
1 181 |
2 439 |
||
Інші операційні витрати |
4 403 |
7 590 |
||
Разом |
21 726 |
27 758 |
||
Відсотки, що включаються до складу витрат (фінансові витрати) за 2012 рік склали 4613 тис.грн.
Збиток від звичайної діяльності підприємства за 2012 рік становить 3544 тис.грн.
Реструктуризація діяльності підприємства не відбувалась.
Доходи (витрати) від припинених видів діяльності відсутні.
Договори оренди нежитлових приміщень укладаються на термін від 1 до 3 років. Договорами передбачена орендна плата та відшкодування Підприємству вартості комунальних послуг та експлуатаційних витрат пропорційно орендованій площі. Умовами договорів передбачена індексація орендної ставки відповідно до коефіцієнту зміни курсу долара США на момент виставлення щомісячного рахунку. Орендна плата сплачується Орендарями авансом за 1-3 місяці, компенсація комунальних послуг і експлуатаційних витрат – до кінця наступного за місяцем, в якому Підприємством було понесено такі витрати.
Податок на прибуток
Витрати з податку на прибуток являють собою суму витрат з поточного та відстроченого податків.
Відстрочений податок розраховується за балансовим методом обліку зобов’язань та являє собою податкові активи або зобов’язання, що виникають у результаті тимчасових різниць між балансовою вартістю активу чи зобов’язання в балансі та їх податковою базою.
Відстрочені податкові активи Підприємство визнало у сумі 1081 тис.грн. з урахуванням імовірності наявності в майбутньому оподаткованого прибутку, за рахунок якого можуть бути використані тимчасові різниці, що підлягають вирахуванню.
Відстрочений податок розраховувався за податковими ставками, які, як очікується, будуть застосовуватися в періоді реалізації відповідних активів або зобов’язань. Підприємство визнало відстрочені податки як дохід і включило до складу прибутку за звітний період.
Відстрочені податки відображають чистий податковий ефект від тимчасових різниць між балансовою вартістю активів і зобов’язань для цілей фінансової звітності і для цілей оподаткування. Тимчасові різниці в основному пов’язані з різними методами визнання доходів та витрат, а також з балансової вартості певних активів. Постійні різниці в основному пов’язані з витратами на благодійність та штрафами.
VII. Розкриття інформації про рух грошових коштів
Звіт грошових коштів за 2012 рік складено за вимогами МСБО 7 за прямим методом, згідно з яким розкривається інформація про основні класи валових надходжень грошових коштів чи валових виплат грошових коштів на нетто-основі. У звіті відображений рух грошових коштів від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Рух коштів у результаті операційної діяльності
Сукупні надходження від операційної діяльності у 2012 р. склали 42599 тис. грн. Сукупні витрати від операційної діяльності — 49 235 тис. грн. Чистий рух грошових коштів від операційної діяльності за 2012 рік становить -6 613 тис. грн. (витрати).
Рух коштів у результаті неопераційної діяльності
Інвестиційна діяльність — це придбання та продаж: необоротних активів, у тому числі активів, віднесених до довгострокових та поточних фінансових інвестицій, інших вкладень, що не розглядаються як грошові еквіваленти.
Грошовий потік від інвестиційної діяльності підприємства включає грошові витрати на придбання необоротних активів — 26 662 тис.грн. та надходження 31 098 тис.грн. від реалізації майнових прав і необоротних активів та 2 708 тис.грн. від реалізації фінансових інвестицій.
Чистий рух грошових коштів від інвестиційної діяльності підприємства у 2012 році становить 7 157 тис.грн. (дохід).
Фінансова діяльність — це надходження чи використання коштів, що мали місце в результаті емісії цінних паперів, викупу власних акцій, виплата дивідендів, погашення зобов’язань за борговими цінними паперами і включає наступні статті:
Отримання позик — 8 410 тис.грн.,погашення позик — 8 797 тис. грн.
Чистий рух коштів від фінансової діяльності становить 387 тис. грн (витрати).
Грошові потоки від відсотків та дивідендів отриманих або сплачених — відсутні.
Чистий рух коштів за звітний 2012 рік — 157 тис. грн. (доходи).
Залишок коштів станом на 31.12.2011 р. становить 349 тис.грн., на 31.12.2012 р. становить 506 тис.грн.
- Розкриття інформації про зміни у власному капіталі
Власний капітал Товариства складається із статутного капіталу у розмірі 25 759 тис.грн., резервного капіталу у розмірі 1 422 тис.грн. та непокритого збитку у розмірі 35 649 тис.грн.
При переході на МСФЗ сума дооцінки необоротних активів у розмірі 2 605 тис.грн., яка за ПСБО обліковувалась як інший додатковий капітал перенесена зі статті інший додатковий капітал до нерозподіленого прибутку.
Станом на 31.12.2012 р. статутний капітал згідно установчих документів та балансу товариства становить – 25 759 275 грн. (двадцять п’ять мільйонів сімсот п’ятдесят дев’ять тисяч двісті сімдесят п’ять гривень 00 коп.) та розподілено на 103 037 100 (сто три мільйони тридцять сім тисяч сто) простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,25 грн. кожна. Статутний капітал товариства сплачено повністю.
Акціонерами Підприємства є: 394 (триста дев’яносто чотири) акціонери — фізичні особи, які володіють 102 776 144 простими іменними акціями, що становить 99,7468 % Статутного капіталу Товариства та 5 (п’ять) акціонерів — юридичні особи — резиденти України, які володіють 260 956 простими іменними акціями, що становить 0,2532 % Статутного капіталу Товариства.
Розрахунок показників прибутковості акцій
Назва статті |
За звітний період |
За попередній період |
Середньорічна кількість простих акцій |
103 037 100 |
103 037 100 |
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
103 037 100 |
103 037 100 |
Чистий прибуток на одну просту акцію(тис.грн.) |
— |
— |
Скоригований чистий прибуток на одну просту акцію(збиток) |
— |
— |
Дивіденди на одну просту акцію |
— |
— |
IX. Оцінка
Підприємство робить оцінки і припущення, які впливають на суми активів і зобов’язань, показаних в звітності, впродовж наступного фінансового року. Оцінки і судження постійно аналізуються і ґрунтуються на досвіді керівництва і інших чинниках, включаючи очікування майбутніх подій, яке при існуючих обставинах вважається обґрунтованим. Фактичні результати можуть відрізнятись від таких оцінок. Окрім згаданих оцінок, керівництво також використовує певні судження при застосуванні принципів облікової політики. Судження, які найбільше впливають на суми, визнані у фінансовій звітності і оцінки, які можуть привести до коригувань балансової вартості активів і зобов’язань впродовж наступного фінансового року, стосуються резерву на покриття збитків від знецінення дебіторської заборгованості та справедливої вартості основних засобів і інвестиційної нерухомості. Проти Підприємства поданий судовий позив. Керівництво вважає, що Підприємство не понесе істотних збитків, відповідно, резерви у фінансовій звітності не створювалися. Внаслідок наявності в українському комерційному законодавстві, й податковому зокрема, положень, які дозволяють більш ніж один варіант тлумачення, а також через практику, коли податкові органи довільно тлумачать аспекти економічної діяльності, існує ймовірність донарахування податків та штрафів. Податкові звіти можуть переглядатися відповідними податковими органами протягом трьох років. На думку керівництва, Підприємство сплатило усі податки, тому фінансова звітність не містить резервів під податкові збитки.
X. Валюта звітності
Функціональною валютою і валютою надання звітності є українська гривня. Коригування статей фінансової звітності на індекс інфляції відповідно до МСБО 29 “Фінансова звітність в умовах гіперінфляції” не проведено.
XI. Інформація по сегментам
Підприємство здійснює свою діяльність в одному географічному сегменті, тому, керівництво вважає доцільним не розкривати інформацію щодо сегментів діяльності підприємства.
XII. Прийняття нових або переглянутих стандартів
При складанні фінансової звітності Підприємство застосувало всі стандарти й інтерпретації, затверджені РМСБО та КМТФЗ, які належать до його операцій і які набули чинності на 31.12.2012 року.
В цій фінансовій звітності ПАТ «Нерухомість столиці» не застосовувало нові та переглянуті стандарти та тлумачення, що забезпечують контекст, у якому слід читати стандарти, які набудуть чинності після дати звітності.
Наступні нові стандарти, зміни існуючих стандартів та інтерпретації Товариство не застосовувало достроково:
• МСФЗ 9 «Фінансові інструменти: класифікація та оцінка» (випущений в листопаді 2009 року і змінений у жовтні 2010 року; застосовується до річних періодів, які починаються з 1 січня 2015 або після цієї дати).
• МСФЗ 12 «Розкриття інформації про частки в капіталі інших компаній» (випущений в травні 2011 року; застосовується до річних періодів, які починаються з 1 січня 2013 року або після цієї дати).
• МСФЗ 13 «Оцінка за справедливою вартістю» (випущений в травні 2011 року; застосовується до річних періодів, які починаються з 1 січня 2013 року або після цієї дати).
• Змінений МСБО 19 «Виплати працівникам» (випущений в червні 2011 року; застосовується до річних періодів, які починаються з 1 січня 2013 року або після цієї дати).
В даний час керівництво оцінює вплив змінених стандартів на фінансову звітність.
- Розрахунки та операції з пов’язаними сторонами
Для цілей цієї фінансової звітності сторони вважаються пов’язаними, коли одна із сторін має можливість контролювати іншу сторону або здійснювати суттєвий вплив на процес прийняття фінансових та управлінських рішень, у відповідності з IAS 24 «Розкриття інформації про пов’язані сторони».
Акціонер ТОВ «КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ «КАПІТАЛ ГРУП» ( код 32307531) , що володіє 0,2519 % власності, надало по договорам позики б/н від 23.02.2012 року та від 24.02.2012 року грошові кошти в сумі 8410 тис.грн. Позика була надана на поповнення обігових коштів для статутної діяльності.
У 2012 році підприємство мало наступні операцій із пов’язаними сторонами (тис.грн.).
Дохід від здавання в оренду нежитлових приміщень |
6183 |
|
Інші поточні зобов’язання (короткострокова позика) |
42219 |
|
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги (чиста реалізаційна вартість) |
40 |
- Узгодження статей Звіту про фінансовий стан (балансу) та загального сукупного прибутку
Згідно вимог МСФЗ 1 п.23, підприємствам, що переходять на міжнародні стандарти обліку, необхідно провести узгодження власного капіталу та фінансового результату. Результати проведеного узгодження наведені в таблицях:
Актив | Коригування по ПСБО | Вплив МСФЗ | 1 січня 2011 | 31 грудня 2011 | 31 грудня 2012 |
I. Необоротні активи | |||||
Нематеріальні активи: | |||||
залишкова вартість | 0 | -23 | 84 | 93 | 58 |
первісна вартість | -3 216 | 3 470 | 326 | 351 | |
накопичена амортизація | -3 193 | 3 386 | 233 | 293 | |
Витрати, пов’язані із створенням торгових марок, не підлягають капіталізації і списуються (49 тис.грн. первісна вартість, 49 тис.грн. амортизація) | |||||
Витрати на створення Веб-сайту підприємства в сумі 67 тис.грн. списуються з балансу | |||||
Припинено визнання як нематеріальних активів ноу-хау, програмного забезпечення, інформаційно-довідкових систем, накопичена амортизація яких складає 100% і критерій отримання економічних вигод для яких не виконується на загальну суму 3 048 тис.грн. | |||||
Програмне забезпечення (первісна вартість 52 тис.грн., накопичена амортизація 29 тис.грн., залишкова вартість 23 тис.грн.), яке не відповідає критерію визнання, вилучено при трансформації зі складу необоротних активів (нематеріальних активів). | |||||
Незавершені капітальні інвестиції | -86 785 | 71 302 | 0 | 0 | |
Капітальні інвестиції відповідають критеріям визнання та у процесі переходу на МСФЗ перекласифіковані і відображаються у звітності окремою групою у складі інвестиційної нерухомості за 2011 рік на суму 42318тис.грн, 2012 рік 44 467 тис.грн. | |||||
Основні засоби: | 0 | 0 | |||
залишкова вартість | 0 | -41 378 | 15 732 | 1 064 | 760 |
первісна вартість | -49 074 | 23 764 | 4 704 | 4 859 | |
знос | -7 696 | 8 032 | 3 640 | 4 099 | |
Малоцінні необоротні матеріальні активи (первісна вартість 620 тис.грн., нарахований знос 620 тис.грн.) та бібліотечні фонди (первісна вартість 8 тис.грн., нарахований знос 8 тис.грн.) не відповідають критерію суттєвості і вилучені при трансформації зі складу необоротних активів (основних засобів). | |||||
Рекласифіковано до складу інвестиційної нерухомості вартість основних засобів, що визнаються як інвестиційна нерухомість згідно вимог МСФО (48 446 тис.грн первісна вартість, 5 152 тис.грн. амортизація у 2011 році та 1 916 тис.грн. амортизація у 2012 році) | |||||
Довгострокові фінансові інвестиції: | |||||
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств | -3 164 | 2 700 | 0 | 0 | |
Рекласифіковано до складу інших фінансових інвестицій 2400 тис. грн у 2011 році 764 тис.грн у 2012 році | |||||
інші фінансові інвестиції | 3 375 | 0 | 2 400 | 975 | |
Рекласифіковано з поточних до складу довгострокових фінансових інвестицій 211 тис.грн — вартість акцій ЗАТ «НЕСТ-МЕНЕДЖМЕНТ» | |||||
Довгострокова дебіторська аборгованість | |||||
Справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості | 0 | 83696 | 0 | 85 612 | 85 930 |
Первісна вартість інвестиційної нерухомості | 90764 | 0 | 90 764 | 92 998 | |
Знос інвестиційної нерухомості | 7068 | 0 | 5152 | 7 068 | |
Капітальні інвестиції відповідають критеріям визнання та у процесі переходу на МСФЗ перекласифіковані і відображаються у звітності окремою групою у складі інвестиційної нерухомості за 2011 рік на суму 42318тис.грн, 44467 тис.грн. за 2012 рік | |||||
При МСФЗ трансформації капітальні аванси на суму 85 тис.грн. були виключені із складу оборотних активів (дебіторська заборгованість за виданими авансами) і передислоковані до складу необоротних активів. | |||||
Рекласифіковано до складу інвестиційної нерухомості вартість основних засобів, що визнаються як інвестиційна нерухомість згідно вимог МСФО (48 446 тис.грн первісна вартість, 5 780 тис.грн амортизація у 2011 році та 1 916 тис.грн амортизація) | |||||
Відстрочені податкові активи | 1 081 | ||||
Гудвіл | |||||
Усього за розділом I | 0 | -44 279 | 89 818 | 89 169 | 88 804 |
II. Оборотні активи | |||||
Виробничі запаси | 62 | 68 | 60 | ||
Векселі одержані | |||||
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: | |||||
чиста реалізаційна вартість | 404 | 0 | 28 702 | 29 220 | 27 743 |
первісна вартість | 28 702 | 29 220 | 28 147 | ||
резерв сумнівних боргів | 404 | 0 | 0 | 404 | |
Створено резерв сумнівних боргів за 2012 рік у сумі 404 тис.грн. | |||||
Дебіторська заборгованість за розрахунками: | |||||
з бюджетом | 713 | 713 | 716 | ||
за виданими авансами | -7 | 570 | 606 | 672 | |
Витрати, віднесені до складу статті «витрати майбутніх періодів» відносяться до дебіторської заборгованості за виданими авансами та перекласифіковані у відповідну статтю за 2011 рік у сумі 58 тис.грн, за 2012 рік у сумі 20 тис.грн. | |||||
При МСФЗ трансформації капітальні аванси на суму 85 тис.грн. були виключені із складу оборотних активів (дебіторська заборгованість за виданими авансами) і передислоковані до складу необоротних активів. | |||||
з нарахованих доходів | |||||
із внутрішніх розрахунків | |||||
Інша поточна дебіторська заборгованість | 51 474 | 15 839 | 9 755 | ||
Поточні фінансові інвестиції | -211 | 1 729 | 837 | 0 | |
Рекласифіковано до складу довгострокових інших фінансових інвестицій 211 тис.грн. — вартість акцій ЗАТ «НЕСТ-МЕНЕДЖМЕНТ» | |||||
Грошові кошти та їх еквіваленти: | |||||
в національній валюті | 101 | 349 | 506 | ||
в іноземній валюті | |||||
Інші оборотні активи | -155 | 58 | 110 | ||
Вилучено сальдо субрахунку 643 (155 тис.грн.) із складу інших оборотних активів і одночасно таку ж суму виключено із складу зобов’язань по отриманих авансах | |||||
Усього за розділом II | 404 | -373 | 83 409 | 47 742 | 39 452 |
III. Витрати майбутніх періодів | -78 | ||||
Витрати, віднесені до складу статті «витрати майбутніх періодів» відносяться до дебіторської заборгованості за виданими авансами та перекласифіковані у відповідну статтю за 2011 рік у сумі 58 тис.грн, за 2012 рік у сумі 20 тис.грн. | |||||
IV. Необоротні активи та групи вибуття | |||||
Баланс | 404 | -44 730 | 173 227 | 136 911 | 128 256 |
Пасив |
Коригування по ПСБО | Вплив МСФЗ | 1 січня 2011 | 31грудня 2011 | 31 грудня 2012 |
I. Власний капітал | 0 | ||||
Статутний капітал | 25 759 | 25 759 | 25 759 | ||
Інший додатковий капітал | -2 605 | ||||
Суми індексації необоротних активів згідно МСФЗ не вважаються резервом дооцінки і переносяться на нерозподілений прибуток. (2605 тис грн.) | |||||
Резервний капітал | 1 422 | 1 422 | 1 422 | ||
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) | -1 395 | -23 | -16 615 | -32 105 | -35 649 |
До витрат віднесений резерв сумнівних боргів у сумі 404 тис.грн. у 2012 році, забезпечення на виплату відпусток працівникам за 2011 рік 1030 тис.грн., за 2012 рік — 1244 тис.грн., програмне забезпечення (первісна вартість 52 тис.грн., накопичена амортизація 29 тис.грн., залишкова вартість 23 тис.грн.), яке не відповідає критерію визнання | |||||
Визнано доходом списану кредиторську заборгованість у сумі 132 тис.грн. у 2012 році | |||||
Суми індексації необоротних активів згідно МСФЗ не вважаються резервом дооцінки і переносяться на нерозподілений прибуток. (2605 тис грн.) | |||||
Неоплачений капітал | |||||
Вилучений капітал | |||||
Усього за розділом I | -1 395 | -2 628 | 10 566 | -4 924 | -8 468 |
II. Забезпечення майбутніх витрат і платежів | |||||
Забезпечення виплат персоналу | 2 274 | 1 030 | 1 244 | ||
Забезпечення на виплату відпусток працівникам у 2011 році становили 1030 тис.грн., нараховано у 2012 році 1244 тис.грн. | |||||
Усього за розділом II | 2 274 | 0 | 1 | 1 031 | 1 245 |
III. Довгострокові зобов’язання | |||||
Довгострокові кредити банків | |||||
Інші довгострокові фінансові зобов’язання | -28 024 | 113 895 | 90 545 | 62 153 | |
Рекласифіковано суму нарахованих відсотків із статті Інші поточні зобов’язання на суму 14 195 тис.грн. у 2012 році у статтю Інші довгострокові фінансові зобов’язання. Рекласифіковано суму позики із статті Інші довгострокові фінансові зобов’язання у статтю Інші поточні зобов’язання на суму 42 219 тис.грн. у 2012 році | |||||
Усього за розділом III | 0 | -28 024 | 113 895 | 90 545 | 62 153 |
IV. Поточні зобов’язання | |||||
Короткострокові кредити банків | 460 | ||||
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги | -117 | 6 991 | 8 673 | 1 460 | |
Списання кредиторської заборгованості перед постачальниками після закінчення терміну позовної давності у 2012 році визнано у сумі 117 тис.грн., по інших поточних зобов’язаннях у сумі 15 тис.грн. | |||||
Поточні зобов’язання за розрахунками: | |||||
з одержаних авансів | -155 | 501 | 600 | 777 | |
Вилучено сальдо субрахунку 643 (155 тис.грн.) із складу інших оборотних активів і одночасно таку ж суму виключено із складу зобов’язань по отриманих авансах | |||||
з бюджетом | 63 | 124 | 299 | ||
з позабюджетних платежів | 84 | 46 | |||
зі страхування | |||||
з оплати праці | |||||
з учасниками | |||||
Інші поточні зобов’язання | -15 | 27 944 | 40 666 | 40 816 | 70 790 |
Рекласифіковано суму нарахованих відсотків із статті Інші поточні зобовязання на суму 14 195 тис.грн. у 2012 році у статтю Інші довгострокові фінансові зобовязання | |||||
Рекласифіковано суму позики із статті Інші довгострокові фінансові зобовязання у статтю Інші поточні зобовязання на суму 42 219 тис.грн. у 2012 році | |||||
Списання кредиторської заборгованості по інших поточних зобов’язаннях після закінчення терміну позовної давності у 2012 році визнано у сумі 15 тис.грн | |||||
Усього за розділом IV | -132 | 27 789 | 48 765 | 50 259 | 73 326 |
V. Доходи майбутніх періодів | |||||
Баланс | 747 | -2 863 | 173 227 | 136 911 | 128 256 |
Узгодження статей Звіту про загальний сукупний прибуток
Стаття | Коригування по ПСБО | Вплив МСФЗ | 1 січня 2011 | 31грудня 2011 | 31грудня 2012 |
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) | 14 749 | 15 868 | 25 353 | ||
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) | 6 054 | 5 952 | 8 340 | ||
Валовий прибуток | 8 695 | 9 916 | 17 013 | ||
Інші операційні доходи | 132 | 1 647 | 441 | 161 | |
Визнано доходом списану кредиторську заборгованість у сумі 132 тис.грн. у 2012 році | |||||
Адміністративні витрати | 12 569 | 13 952 | 17 230 | ||
Витрати на збут | 78 | 37 | 88 | ||
Інші операційні витрати | 2 678 | 511 | 1 785 | 2 100 | |
До витрат віднесений резерв сумнівних боргів у сумі 404 тис.грн. у 2012 році | |||||
До витрат віднесено забезпечення на виплату відпусток працівникам за 2011 рік 1030 тис.грн., за 2012 рік — 1244 тис.грн. | |||||
Фінансові результати від операційної діяльності: | |||||
прибуток | |||||
збиток | 2 546 | 2 816 | 5 417 | 2 244 | |
Доход від участі в капіталі | |||||
Інші фінансові доходи | 7 | 38 | 215 | 20 | |
Інші доходи | -26485 | 2 920 | 29 212 | 2132 | |
Фінансові витрати | 14 580 | 9 135 | 4 613 | ||
Втрати від участі в капіталі | 0 | 0 | 0 | ||
Інші витрати | 367 | -26478 | 939 | 30 365 | |
Фінансові результати від неосновної діяльності (реалізації необоротних активів та фінансових інвестицій) згідно МСФО відображаються згорнуто, прибуток відображається в звітності шляхом вирахування балансової вартості активу і пов’язаних з ним витрат на продаж з надходжень від вибуття. Доходи від продажу фінансових інвестицій у сумі 2 708 тис.грн. звернуті з собівартістю цінних паперів на суму 2701 тис.грн. та перенесені до складу фінансових доходів. | |||||
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування (збиток) | 2 913 | 23 | 15 377 | 15 490 | 4 705 |
Податок на прибуток від звичайної діяльності | |||||
Дохід з податку на прибуток від звичайної діяльності | 1161 | ||||
Чистий загальний збиток за рік | 2 913 | 23 | 15 377 | 15 490 | 3 544 |
Загальний сукупний збиток за рік | 2 913 | 23 | 15 377 | 15 490 | 3 544 |
Вплив узгоджень на зміни у власному капіталі
Стаття | Статутний капітал | Додатковий вкладений капітал | Інший додатковий капітал | Резервний капітал | Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) | Всього |
Залишок на 01/01/11 | 25 759 | 2 605 | 1 422 | -19 220 | 10 566 | |
Коригування: | -2 605 | 2 605 | 0 | |||
Скоригований залишок на початок року | 25 759 | 1 422 | -16 615 | 10 566 | ||
Чистий прибуток (збиток) за звітний період | -14 437 | -14 437 | ||||
Інші зміни (вплив МСФО) | -1 053 | -1 053 | ||||
До витрат віднесено забезпечення на виплату відпусток працівникам за 2011 рік 1030 тис.грн. Програмне забезпечення (первісна вартість 52 тис.грн., накопичена амортизація 29 тис.грн., залишкова вартість 23 тис.грн.), яке не відповідає критерію визнання, вилучено при трансформації зі складу необоротних активів (нематеріальних активів) | ||||||
Разом змін у капіталі | -15 490 | -15 490 | ||||
Залишок на кінець 2011 року | 25 759 | 1 422 | -32 105 | -4 924 | ||
Виправлення помилок | 0 | |||||
Чистий прибуток (збиток) за звітний період | -3 544 | -3 544 | ||||
Разом змін у капіталі | -3 544 | -3 544 | ||||
Залишок на кінець 2012 року | 25 759 | 1 422 | -35 649 | -8 468 |
- Події після дати Балансу
Подій, що відбулися після дати балансу та які могли вплинути на показники фінансової звітності, не було.
II. Безперервність діяльності
Фінансова звітність, що додається, була підготовлена виходячи з принципу безперервності діяльності, відповідно до якого реалізація активів і погашення зобов’язань відбувається в звичайному порядку. Здатність Підприємства реалізовувати свої активи, а також її діяльність в майбутньому можуть бути схильні до значного впливу поточної і майбутньої економічної ситуації в країні. Фінансова звітність, що додається, не містить коригувань, необхідних у тому випадку, якщо б Підприємство не могло продовжувати свою діяльність відповідно до принципу безперервності діяльності.
Керівник
Головний бухгалтер